ODIS

ODIS. (Oděsskaja domašnaja idealnaja sobaka)

Země původu : Ukrajina

Zařazení : společenské plemeno

FCI : neuznané (předpokládaná skupina 9)

Krátká historie :

Koncem sedmdesátých let v Oděse z plánovaného krytí mezi foxteriéry , trpasličími pudly a maltézskými pinči vznikla skupina psů majících shodné předky a podobný vzhled. Kynologičtí odborníci pod vedením T.F.Šargorodskoj a s asistencí I.V.Bacharjevoj si stanovili cíl - upevnění určitých vlastností u těchto psíků. Tehdy vznikl pracovní standard nového plemene, jehož zástupci byli nazváni ODIS (Oděsskaja domašnaja idealnaja sobaka). V roce 1999 fena Krocha Lapuška v majetku I.V.Bacharjevoj a pes Zigfrid vyprodukovali vrh žádoucího typu, ve kterém byla nejkvalitnější fena Franšika Dio Present; v roce 2001 stejná fena a pes Smoky Anter Theodor O´Hara vyprodukovali fenu Lapuna Dio Present (maj.T.F.Šargorodskaja). Tyto feny jsou považovány za první typické představitelky nového plemene .

Celkový vzhled:

Odis je veselý, temperamentní a živý pes. Je podobný malému jihoruskému ovčákovi. Jeho pevná kostra a konstituce mají spolu s malou velikostí velkou důležitost, ale to neznamená, že by Odis měl být těžkopádný, přehnaně masivní nebo zavalitý. V žádném případě nemá být větrný (nohatý) nebo krátkonohý (podsaditý). Musí mít silný posun pánevními končetinami a prostornou akci hrudních končetin v souhlase s délkou svého těla. Velký význam má velikost psa, jeho konstituce a proporcionalita. Celé tělo je kryto hustou srstí dlouhou 7-10 cm s dobře vyvinutou podsadou. Srst na hlavě tvoří čupřinu, kníry a vous. V klidu je ocas nesen svisle, při vzrušení nad linií hřbetu.

Důležité proporce :

výška v kohoutku - pes 30 - 35 cm , fena 28 - 33 cm, odchylka + - 2 cm je povolena

hloubka hrudníku - ½ koh.výšky

délka hlavy - 40% koh.výšky

délka čenichové partie - přibližně ½ délky hlavy

index formátu 110

Temperament/povaha : vyrovnaná (sangvinická)

Hlava :

Hlava připomíná tupý klín při pohledu ze strany i shora. Vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu je přibližně stejná jako od stopu ke špičce čenichu (délka mozkovny je stejná jako délka čenichu).

Lebeční partie :

Lebka plochá, středně široká, postupně se zužující k očím, stop středně výrazný. Čelo pozvolna přechází od očí do čenichu. Čenich se plynule zužuje k nosní houbě. Nadočnicové oblouky a týlní hrbol jsou nevýrazné. Oblast pod očima dostatečně vyplněná. Líce středně výrazné, silné čelisti.

Obličejová partie:

Nosní houba objemná, nozdry dobře otevřené; bílí, šedě skvrnití a šedí jedinci mají černou nosní houbu, krémoví ji mohou mít tmavohnědou.

Čenich dostatečně objemný, hluboký; nosní hřbet rovný.

Pysky přiléhavé, středně objemné, dobře pigmentované.

Skus nůžkový.

Oči: střední velikosti, oválné, tmavé, mírně šikmo uložené; okraje víček dobře pigmentované.

Uši: střední velikosti , ploché, svislé, pevně přiložené k lebce, vysoko nasazené, s mírně zaoblenou špičkou, svou délkou dosahující do úrovně očí.

Krk:

Krk je mírně delší než hlava, středně vysoko nasazený, suchý, pozvolna přecházející do plecí, dobře osvalený s přilehlou kůží, bez laloku; dobře patrný zátylek.

Trup:

Svrchní linie psa je pevná, mírně se svažuje od zátylku do výrazného kohoutku a dále přes rovný hřbet přechází do rovných beder a mírně skloněné zádi.

Kohoutek výrazný, dobře osvalený.

Hřbet pevný, rovný, tvoří ½ horní linie trupu.

Bedra krátká, svalnatá, vodorovná, tvoří ¼ horní linie trupu.

Záď krátká, mírně skloněná, svalnatá, tvoří ¼ horní linie trupu.

Spodní linie - břicho mírně vtažené.

Hrudník hluboký, přiměřeně široký, v průřezu oválný; žebra dobře klenutá , předhrudí výrazné.

Ocas:

Ocas se nezkracuje, v klidu je nesen dolů, při vzrušení nad hřbetem; svou délkou dosahuje ke hleznům.

Hrudní končetiny:

Při pohledu zepředu rovnoběžné, postavené přiměřeně daleko od sebe.

Lopatky šikmé.

Plece dobře osvalené, úhel ramenní kosti s lopatkou asi 100 °

Lokty dobře postavené (ani vbočené, ani vybočené).

Předloktí rovná, kolmá a dobře osvalená.

Zápěstní klouby suché, přiměřeně objemné, v rovině končetiny.

Nadprstí mírně šikmá.

Přední tlapky oválné s mírně delšími prostředními prsty, sevřené.

Pánevní končetiny:

Rovnoběžné, od sebe nepříliš daleko postavené; při pohledu ze strany mírně zakročené za linií sedacích kostí (zástojný postoj), výrazně zaúhlené.

Stehna při pohledu zboku mírně šikmá.

Kolena výrazná.

Bérce šikmé, dobře osvalené.

Hlezna (pata) výrazná.

Nárty kolmé.

Zadní tlapky okrouhlé, klenuté, sevřené.

Pohyb:

Charakteristickým pohybem je klus; pohyby jsou volné, lehké, směřující přímo kupředu.

Kůže:

Střední tloušťky, pružná, bez vrásek nebo záhybů.

Srst :

Kvalita srsti - pes je zcela krytý hustou, 7-10 cm dlouhou srstí s dobře vyvinutou podsadou. Krycí srst je středně pevná, dlouhá a jen mírně zvlněná; mladí a línající psi mohou mít kratší srst. Krycí srst tvoří na hlavě čupřinu kryjící oči a dosahující až ke špičce nosu, kníry a vous. Není povolena úprava srsti, která by změnila vzhled psa.

Zbarvení srsti - bílá, se skvrnami různé barvy (s výjimkou čokoládové), bílá se šedou ("modrou"), šedá, plavá všech odstínů (kromě čokoládových).

Nedostatky :

Menší odchylky od výše uvedené kohoutkové výšky; index formátu u psa více než 112 a méně než 108, u feny více než 114 a méně než 110; krátká čupřina, která nekryje oči, málo vyvinutý knír a vous; skvrnitý nos (probarvena více než ½ plochy nosní houby); v srsti světlé skvrny různé barvy, s výjimkou šedé a plavé; příliš otevřené (vyvalené) světlé oči; krátké nebo dozadu složené uši; nadměrně klenutá mozkovna; nedostatečně vyplněná partie pod očima; krátký, slabý, lymfatický krk; nízko nasazený ocas; ocas nedosahující ke hleznům; nevýrazný kohoutek; měkký hřbet, příliš klenutá bedra; šikmá záď; strmější pánevní končetiny; šavlovitý postoj; nedostatečně pevné tlapky; mírně vázaný pohyb; měkká, více zvlněná srst.

Vady:

Kohoutková výška menší než 25 cm a větší než 40 cm; čtvercový formát těla; index formátu vyšší než 120; chybění čupřiny, kníru a vousu; vzpřímené uši; ostrý stop; světlé oči; neprobarvený nos (motýlí nos); skvrnitá nosní houba - méně než 1/2 plochy pigmentovaná; zbarvení srsti neuvedené ve standardu, velké jasné skvrny čokoládové barvy; krátký, nízko nasazený, těžký krk; neznatelný kohoutek; pronesený hřbet; kapří bedra; silně spáditá záď; nízko nasazený ocas; zkomolený ocas; měkká, příliš šikmá nadprstí; strmé pánevní končetiny; měkké rozevřené tlapky; paspárky; vázaný, těžkopádný pohyb; kudrnatá srst.

Vylučující vady :

Agresivita nebo přehnaná bázlivost; kryptorchismus; nevyvinutá varlata; neprobarvená (růžová) nosní houba; klešťový skus, předkus, podkus; mimochod.